top of page

Japonské gyoza taštičky


Gyoza je Japonská verzia čínskych "Jiaozi". Sú to veľmi podobné pirôžky, v oboch prípadoch ide o zmes mletého mäsa a zeleniny v tenkom ceste. Čínske Jiaozi sa varia rôznymi spôsobmi - naparovaním, varením vo vode, pečením na panvici alebo vyprážaním. Spôsob varenia japonských gyoza taštičiek je kombinácia pečenia na panvici a naparovania. Presne takto ich pripravuje aj YUCa, u ktorej som pred pár rokmi absolvovala kurz varenia.

Japonci majú tú výhodu, že cesto, ktoré sa na gyozy používa je dostupné v každých potravinách. U nás ho nie je bežne dostať, preto som si ho musela pripraviť sama (recept je kombináciou receptu, ktorý som sa naučila na škole varenia v Tokyu a receptu na stránke www.justonecookbook.com).


Na cesto budeme potrebovať (z tohto množstva urobíme asi 30 krúžkov cesta na gyozy):

200 g hladká múka

100 g horúca voda

1/4 čl soľ


Náplň:

300 g mleté bravčové mäso

asi 2 kapustné listy (môžete použiť klasickú kapustu, čínsku kapustu, alebo aj špenát)

1 jarná cibuľka

1 PL strúhaný zázvor (alebo zázvorová pasta)

1/2 PL strúhaný cesnak (alebo cesnaková pasta)

1 PL sójová omáčka

1/2 mirin

1 PL sézamový olej

1/2 čl soľ

mleté čierne korenie podľa chuti


Omáčka:

sójová omáčka

ryžový ocot

čili olej (La-Yu)


Postup:

  • Ako prvé si pripravíme cesto. Do misky preosejeme hladkú múku a soľ. Postupne prilievame horúcu vodu a lyžicou alebo stierkou ju miešame s múkou. Potom začneme cesto miesiť ručne. Cesto miesime asi 10 minút, kým nie je úplne hladké.

  • Pripravené cesto rozdelíme na dve časti, z každej urobíme šúlok a zabalíme do potravinovej fólie. Zabalené cesto necháme odpočívať aspoň 30 minút.

  • Odpočinuté cesto rozdelíme na asi 15 kúskov (najskôr jednu časť, následne druhú). Zakryjeme ich vlhkou utierkou, aby neobschli kým budeme pracovať.

  • Zoberieme si kúsok cesta a urobíme z neho gulôčku. Rozvaľkáme ju na tenko. Ak sme zruční, rozvaľkáme ju pravidelne na kruh s priemerom asi 9 cm. Ak nám to nejde a rozvaľkané cesto nie je pravidelné, pomocou okrúhlej formičky vykrojíme kruh s priemerom 9 cm. Aby sa nelepili, poprášime ich škrobom (zemiakovým alebo tapiokovým). Ukladáme ich na seba a kým ich budeme plniť, prikryjeme ich vlhkou utierkou. Kruhy by mali vyzerať približne takto:


  • V ďalšej miske si pripravíme náplň. Do misky dáme mleté mäso. Kapustu a jarnú cibuľku pokrájame na drobné kúsky - čím menšie, tým lepšie. Zeleninu pridáme do misky k mäsu.

  • Pridáme soľ, korenie, mirin, sójovú omáčku, sézamový olej, zázvor, cesnak a všetko dôkladne spolu zmiešame.


  • Keď máme všeko pripravené, môžeme robiť gyozy. Vezmeme si jeden krúžok cesta a do stredu dáme asi lyžicu náplne. Do vody si namočíme prst a prejdeme ním po okraji cesta - nie celého, len do polovice.


  • Potom vytvoríme gyozu - jednu stranu cesta harmonikovito zložíme ku druhej.


  • Pripravené gyozy naukladáme do panvice. Nalejeme do nej vodu (asi 0,5 cm) a pridáme pár kvapiek sézamového oleja.


  • Panvicu zakryjeme pokrievkou a gyozy naparujeme kým sa väčšina vody neodparí (na miernom plameni). Panvicu odokryjeme a ešte chvíľu opekáme. Takto vyzerajú hotové gyozy (sú otočené):


  • Hotové gyozy dáme na tanier a podávame s omáčkou. V Japonsku najčastejšie na namáčanie používajú sójovú omáčku zmiešanú s troškou ryžového octu a čili oleja.


Tento recept síce nepatrí k tým najjedhoduchším, ale výsledok stojí za to. My sme si na gyozách pochutili :) A čo vy? Trúfnete si ich urobiť? Ak áno, dajte mi vedieť.


Ľubka

Comments


bottom of page