top of page

Králik s mrkvou a olivami na červenom víne


Králika doma nepripravujeme často a práve preto je to vždy taký malý sviatok. Králičie mäso je svojou štruktúrou a vlastnosťami podobné hydinovému mäsu, pretože je dobre stráviteľné a obsahuje malé množstvo tuku. Králika máme najradšej duseného, buď na cesnaku a rozmaríne alebo so zeleninou na červenom víne. Recept je trochu pozmenený originál z knihy Hostina ledu & ohně.


Ingrediencie (na približne 4 porcie):


1 králik (naporcovaný, môže byť aj vykostený)

6 PL olivový olej

1 šálka červené víno

1 cibuľa

1 veľká mrkva

2 PL paradajkový pretlak

4 vetvičky rozmarín

3 šálky kurací vývar

1 1/2 šálky olivy bez kôstok

soľ

čierne mleté korenie
  1. V hlbokej panvici (ja používam wok) rozohrejeme 2 lyžice oleja, na ktorom postupne opekáme osolené a okorenené kúsky králika. Dbáme na to, aby bol každý kúsok opečený z každej strany. Opečené kúsky králika dáme na tanier.

  2. Do panvice nalejeme víno. Varíme ho pár minút a pritom sa snažíme uvoľniť všetky kúsky, ktoré zostali prilepené na panvici keď sme opekali králika. Víno následne nalejeme do pohára a panvicu očistíme.

  3. Do panvice nalejeme zvyšné 4 lyžice oleja, pridáme na drobno nakrájanú cibuľu, kúsky mrkvy a opekáme ich na miernom ohni asi 10 minút.

  4. Pridáme paradajkový pretlak, rozmarín a za stáleho miešania varíme asi 5 minút.

  5. Do panvice vrátime králika (aj so šťavou, ktorú pustil), červené víno a varíme, kým tekutina nezačne vrieť (trvá to len pár minút).

  6. Keď tekutina začne vrieť, prilejeme do nej 2 šálky kuracieho vývaru, soľ a korenie. Panvicu čiastočne zakryjeme pokrievkou a varíme na mierom plameni asi 30 minút.

  7. Po 30 minútach pridáme nakrájané olivy a zvyšok vývaru. Varíme ešte 20 minút, kým sa tekutina zredukuje. Po dovarení vyberieme vetvičky rozmarínu.

  8. Podávame s čerstvým chlebíkom.

Prajem vám dobrú chuť!


Ľubka


Comments


bottom of page