Jablkový koláčik z ražnej múky

October 8, 2017

Už aj môj Facebookový profil mi pripomína, že tri mesiace som na blog nepridala žiadny recept. Pár ich mám nafotených, no kvôli svadobným prípravám som sa nedostala k písaniu a upravovaniu fotiek. Počas blogových prázdnin som vyskúšala niekoľko receptov a dnes sa chcem o jeden z nich s vami podeliť. Vonku listy stromov hrajú všetkými farbami jesene a fúka chladný vetrík. Žiada sa mi ísť do prírody, obdivovať všetku tú krásu a potom prísť domov, uvariť si čajík a dať si k nemu kúsok koláčika, napríklad voňavý jabĺčkový so škoricou.

 

Zrkadlovka a statív zostali doma na Slovensku, preto som postup nenafotila, no príprava tohto koláčika je jednoduchá a zvládne ju každý aj bez fotopostupu :) Namiesto pšeničnej alebo špaldovej múky som použila celozrnnú ražnú múku, ktorá sa podľa mňa do tohto jesenného koláča hodí. Raž je blízko príbuzná pšenici, avšak je tmavšia a má tenšie zrno. Zo všetkých obilnín obsahuje raž najvyšší podiel aminokyseliny lyzínu. Je tiež zdrojom komplexu vitamínu B, vitamínu E, železa a niekoľkých druhov minerálov. Ražná múka má vzhľadom k tráviacemu traktu výhodnejšie zloženie, najmä má vyšší obsah vlákniny aj jej skladba je pre človeka priaznivejšia.

 

Čo budeme potrebovať:

 

75 g maslo (maslo je možné nahradiť kokosovým alebo iným tukom)

90 g hnedý (nerafinovaný) cukor

75 g mlieko

2 väčšie jablká (použila som jonatánky)

1 vajce

150 g celozrnná ražná múka

50 g mleté mandle

10 g prášok do pečiva

6 g mletá škorica

 

Do hrnčeka dáme maslo, cukor a mlieko, ktoré zohrievame kým sa cukor nerozpustí a maslo nerozopí. Zmes necháme vychladnúť. Medzitým na hrubo nastrúhame umyté jabĺčka (aj so šupkou).

Vychladnuté maslo s cukrom a mliekom dáme do misky.

Pridáme jablká, vajce, múku, mleté mandle, prášok do pečiva, škoricu a vymiešame cesto, ktoré nalejeme do papierom vystlanej hranatej formy na chlebík.

Koláč pečieme 30 až 35 minút v rúre predhriatej na 180°C.

Keď vychladne, nakrájame ho a podávame ku poobedňajšiemu čaju či kávičke.

 

Nech Vám chutí!

 

Vaša,

 

Ľubka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

nekopírovať obsah bez povolenia ©Farby Chute Vône

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon