top of page

Citrónovo-levanduľové sušienky


názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. už starí gréci poznali blahodarné účinky levandule a s obľubou ju pridávali do kúpeľa. levanduľa od nepamäti patrila k najobľúbenejším aromatickým rastlinám, používala sa ku kozmetickým a lekárskym účelom. vyrábali sa z nej parfumy, používala sa ako prísada do pokrmov a liekov. starí gréci predpisovali levanduľu ako zaručený prostriedok proti kašľu.

rastlina levandule je zelený vetvený poloker, dorastá do výšky až 60 cm. listy levandule sú dlhé a úzke, majú šedo zelenú farbu. sú veľmi aromatické. levanduľa kvitne v modrofialovej farbe najmä v júli a auguste. kvety levandule obsahujú veľa blahodarných silíc ktoré svojimi účinkami upokojujú nervový systém, zlepšujú psychickú odolnosť a majú protizápalové účinky. pôvodom levandule je stredomorie, jej pestovanie sa stalo obľúbené aj v iných krajinách, vzácne aj na slovensku. najcharakteristickejšou oblasťou pre pestovanie levandule je však južné francúzsko, oblasť provance. (zdroj: http://www.levandulova.sk/)

ja som levandulu použila do úžasne voňavých citrónovo-levanduľových špaldových sušienok.


čo budeme potrebovať:


214 g hladká (špaldová) múka

1 čl levanduľa

kôra z jedného citróna

1/4 čl soľ

200 g maslo

130 g kryštálový cukor


v miske zmiešame múku, kôru z citróna a nasekané levanduľové kvietky.


v ďalšej miske vyšľahéme maslo s cukrom.


z maslovo-cukrovej zmesi a múky vypracujeme cesto.


z cesta urobíme valček, ktorý zabalíme do fólie a vložíme do chladničky na aspoň dve hodiny. ked cesto vychladne krájame kolieska (asi 0,5 cm hrubé) a ukladáme ich na plech vo vzdialenosti dva až tri cm.


sušienky pečieme v rúre predhriatej na 175°C asi desať minút (vyberieme ich vtedy, keď vidíme, že okraje su zlatisté). som si istá, že tieto keksíky som nepiekla posledný krát - sú aromatické a pri pečení rozvoňajú celú kuchyňu :)bottom of page