top of page

Siem Reap

už uplynulo pár mesiacov od našej dovolenky v ázii, no rada sa v spomienkach vraciam do krajín, ktoré sme navštívili. prvou bola malajzia, druhou kambodža a treťou thajsko.

v kambodži sme navštívili chrámový komplex pri meste siem reap. letisko v siem reap je malinké. po vystúpení z lietadla sme vošli do haly, v ktorej nám na počkanie vydali víza. trvalo to len pár minút. s vízami v pase sme prešli do vedľajšej miestnosti, vyzdvihli sme si batožinu a vyšli pred letisko, kde nás mal čakať zamestnanec "guesthousu", v ktorom sme mali bývať. vydýchli sme si, keď sme zazreli malého človiečika s papierom s naším menom :) povedal aby sme ho počkali kým pôjde po vozidlo. ani nie o pár minút bol späť aj so svojím tuk-tukom. naložil naň kufre a vyrazili sme na cestu. trvala asi 20 minút. do tvárí nám fúkal teplý vietor a boli sme radi, že čoskoro si budeme môcť oddýchnuť.


ubytovanie prebehlo bez problémov. bývali sme v schein guesthouse, ktorý vám vrelo odporúčam. majitelia sú milí a ústretoví, izby sú síce jednoduché ale čisté, raňajky výborné.


guesthouse je zároveň aj reštauráciou, ktorá podáva raňajky a večere (nie každý večer). mali sme smolu, že práve v deň keď sme prišli večer nevarili. majiteľa sme sa opýtali, kde ako sa dostaneme k obchodu a k "bezpečným" a čistým reštauráciám (nechceli sme, aby nám čas v kambodži znepríjemnili žalúdočné tažkosti). kráčajúc k obchodu mi najskôr nebolo všetko jedno - všade chaos a špina, z každej strany šli motorky, po uliciach behali ufúľané detičky. bála som sa, že budú žobrať, čo sa však nestalo (aj keď na internete sa na mnohých miestach píše, že deti v kambodži to robia a treba si dávať pozor).


prvorný pocit strachu naštastie zo mňa opadol :) u majiteľa guesthousu sme sa tiež informovali, aké sú možnosti výletov do chrámového komplexu. povedal nám o malom a veľkom okruhu a o vzdialenejších chrámoch. zistili sme, že si môžeme objednať jedného z jeho tuk-tuk šoférov na celý deň alebo ísť do chrámov s anglicky hovoriacim sprievodcom. tiež nám odporučil kúpiť si trojdňový vstup do areálu (stojí 40 dolárov, jednodňový stojí 20 dolárov). počas troch dní sme stihli vidieť dosť veľa. vyskúšali sme aj tuk-tuk aj skupinový výlet so sprievodcom. so sprievodcom sme neboli veľmi spokojní, pretože nám vôbec neukázal všetky chrámy, ktoré mal a jeho výklad bol na nízkej úrovni (počúvali sme iných sprievodcov naokolo a mali sme s čím porovnávať). na druhej strane "náš" tuk-tukár bol veľmi milý. sem-tam nám povedal niečo o chráme, ku ktorému nás priviezol, povedal, kde nás bude čakať a mali sme čas, aby sme si v kľude pozreli všetky krásne zachované detaily zrúcanín.


asi najznámejšími sú angkor wat a ta prohm. angkor wat, kvôli tomu, že je najviac zachovaným chrámom a má charakteristické vežičky a ta prohm vďaka tomu, že sa objavil vo filme tomb raider.
chrám bayon je charakteristický vežami, na ktorých sú štyri usmievajúce sa tváre.


usmievajúce tváre sme našli aj na bráne pri inom chráme.


pri každom chráme bolo mnoho predavačov, ktorí predávali rôzne suveníry (pohľadnice, magnetky, sošky, obrazy) a oblečenie a ponúkali všetko za dolár (dokonca v rôznych jazykoch)...pokiaľ sme im odolávali, počet ponúkaných kusov sa postupne zvyšovala - od jedného až na päť kusov tovaru za jeden dolár (a nie len maličkosti - jeden pán nám chcel predať päť párov nohavíc :P ). naštastie neboli príliš dotieraví.


na mnohých miestach v komplexe boli sochy budhov rôznej veľkosti a stretli sme aj pár budhistických mníchov (chrámy sú pre nich posvätné miesta, preto je zakázané mať tričká bez rukávov a nohavice alebo sukne nad kolená).


siem reap a chrámy nás očarili. za tri dni sme videli toho dosť, no určite by sme neváhali a vrátili sa, ak by sa nám naskytla príležitosť. kambodža nás očarila. na koniec ešte pridám pár fotiek ako dôkaz :)


bottom of page